ses biçimleri...

Kullanılmakta olan çok sayıda ses dosyası biçimi bulunur. En yaygın olan biçim MP3 (MPEG-2 Audio Layer III) ve WAV'dır. Biçim türü genellikle dosya uzantısıyla uyum içerisindedir (noktadan sonra gelen harfler; .mp3, .wav, .ogg gibi).

WAV  ilk ses biçimlerinden biridir. Genellikle; kalite bakımından ses CD'leriyle aynı olan sıkıştırılmamış ses dosyalarını (PCM) saklamak için kullanılır. WAV biçimindeki bir dakikalık ses ortalama 10 MB hafıza gerektirir. CD'ler genellikle WAV biçiminde dijital ortama aktarıldıktan sonra bir ses dönüştürücüsüyle MP3'e dönüştürülebilir.

MP3 (MPEG Layer-3) dünyanın en yaygın ses biçimidir. MP3, diğer birçok kayıplı biçim gibi dosya boyutunu, insan kulağının duyamayacağı sesleri keserek küçültür. Şu anda MP3 dosya boyutu açısından en iyi biçim olmamasına rağmen, ses kalitesi/boyut açısından rakipsizdir; fakat birçok cihazın desteklemesi yönünden en yaygın biçim olduğundan çoklukla bu biçim tercih edilir.

WMA (Windows Media Audio), Microsoft Firması'nın sahip olduğu bir biçimdir. Öncelikle, yüksek sıkıştırma özellikleriyle MP3'e alternatif olarak doğmuştur. Ancak; zamanla yapılan bağımsız testlerle bu yönü değişmiştir. Ek olarak WMA biçimi DRM aracılığıyla veri korumasını destekler. DRM nedir?

OGG  çeşitli codeclerle ses kodlamasını destekleyen açık bir biçimdir. Codec Vorbis, OGG'de en yaygın kullanılır. Sıkıştırma kalitesi MP3 ile kıyaslanabilir; fakat çeşitli ses oynatıcıları ve cihazlarının desteklemesi yönünden daha az yaygındır. 

AAC  MP3'e kıyasla daha yüksek imkanlar (kanal sayısı, frekans genişliği) sunan patentli bir ses biçimidir. Genellikle aynı dosya boyutunda daha iyi ses kalitesine ulaşır. AAC şu anda en yüksek kaliteli kayıplı kodlama algoritmalarından biridir. Bu biçimde kodlanan bir dosya şu uzantılardan birine sahip olabilir: .aac, .mp4, .m4a, .m4b, .m4p, .m4r.

FLAC , yaygın bir kayıpsız biçimdir. Ses akışını değiştirmez ve bu biçimde kodlanan ses orijinalle aynıdır. Genellikle son teknoloji ses sistemleri tarafından kullanılır. Normal cihazları ve oynatıcıları desteği sınırlı olduğundan bu biçim bir oynatıcıda çalınmadan önce diğer biçimlere dönüştürülmesi önerilir.

 

Ses Biçimleri Hakkında Bilgi...   Ses Dalgaları... ses nedir?

 

tarımsal bilgi sitesi etoprakana.net için tıklayın...

 

 

Popüler Sesler